+420 585 427 142
skola@mozartova.cz

Den Země a Školní slavnost

Publikováno:
18. června 2026

Projevit úctu a vděk naší planetě Zemi se nám podařilo na naší škole hned na dvou akcích v jednom dni. Čtvrtek 18. června bude do událostí školního roku 2025/26 zapsán velkým písmem. Vší slávě však předcházelo nemalé úsilí dvou pedagogů – p. učitele Pavla Dřímala a p. učitelky Marie Kaňákové, autorů zdařilého projektu, díky kterému získali pro Mozartovu školu nemalé dotace.

Prvním partnerem pro zvelebení našeho školního hřiště se stal Olomoucký kraj, jelikož projekt byl finančně podpořen Olomouckým krajem v rámci dotačního programu: 04_03_Program na podporu environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v Olomouckém kraji v roce 2026“. Je to již třetí rok po sobě, co se nám zdařilo získat prostřednictvím kraje nemalé finanční prostředky. V prvním roce jsme podpořili badatelskou výuku na 1. stupni pořízením badatelských sad nejen pro pobyty v přírodě. Ve druhém roce jsme podpořili druhý stupeň nákupem stereomikroskopů, a letos jsme za obdržené finance pořídili celkem 6 vyvýšených záhonů.

Druhým partnerem je firma Nestlé, která prostřednictvím projektu "Zdravě a šetrně s Nestlé" podporuje aktivity spojené s hravým a bádavým učením o udržitelnosti a předcházení potravinovému odpadu. S její pomocí jsme zaplnili vyvýšené záhony kompostem a substrátem, pořídili ochranné prvky pro vyvýšené záhony tak, aby nám vydržely co nejdéle a nakoupili sazenice či semínka. Abychom na záhonech hospodařili dlouhodobě a udržitelně, pořídili jsme i kompostér na budoucí hnojení záhonů, 200l sud na vodu, zahradní náčiní a konve. V příštím roce, ve kterém budeme s Nestlé v partnerství pokračovat, bychom rádi vysadili na školním hřišti více stromů a kvetoucích keřů, které osadí naše děti vytvořenými krmítky a pítky, hmyzími hotely a ptačími budkami, abychom podpořili lokální biodiverzitu a vytvořili ze školního areálu nejen sportoviště, ale i kousek přírody v jinak hustě obydlené čtvrti.

Výrazná finanční podpora a pomoc obou partnerů nám otevřela brány k realizaci mnoha činností, které bychom bez jejich pomoci stěží mohli uskutečnit. Patří jim za to velký dík i slib, že naše odhodlání v oblasti enviromentálního vzdělávání na naší škole není jen krátkodobou záležitostí, ale nastavený směr budeme realizovat a rozvíjet i nadále, neboť jej považujeme za správnou cestu, jak získat naše žáky pro vše, co naší krásné planetě prospívá a chrání ji pro současné i budoucí generace.

Teď bychom se rádi zmínili o tom, jak ze zasetého semínka vzklíčily v letošním školním roce aktivity celoškolského rozsahu.

Pro své plány, kolegové P. Dřímal a M. Kaňáková, stojící na startovní čáře, dokázali nadchnout zbytek pedagogického sboru, ale především ty nejdůležitější aktéry, naše žáky. Oba představitelé pedagogického sboru jsou zástupci obou stupňů a mezistupňová spolupráce příkladně zafungovala i při vlastní realizaci školní zahrady.

Nejdříve se dostaly ke slovu hbité ruce a pracovní nástroje našich nejstarších žáků, kteří pod pedagogickým vedením a se zručnou a ochotnou pomocí pana školníka zkompletovali vyvýšené záhony k osázení. Jednoduché to určitě nebylo, neboť doladit k sobě jednotlivé díly, včetně provedení ochranných nátěrů, dalo fušku.

Zatím mladší žáci nedočkavě čekali, až bude vše smontováno a budou moci na naší   čerstvě narozené zahradě sázet. Semínkem po semínku, rostlinou po rostlince se záhony začaly zaplňovat a všichni s velkým zájmem a nedočkavostí chodili denně svým zrakem budoucí úrodu vytahovat na světlo světa. Příroda nám byla nakloněna a dodala potřebnou vláhu, kterou vystřídaly krásné slunečné dny. A pak už se plánovaly aktivity na slavnostní otevření zahrady a představení našeho úsilí rodičovské veřejnosti.

Ve čtvrtek 18. června po náročných přípravách to vypuklo. Úvodní píseň „ Chválím Tě Země má“ tematicky odstartovala náplň dne.

Krásně vyzdobené hřiště dětskými výtvarnými  a rukodělnými pracemi žáků 1. stupně se na dopoledne proměnilo v obří učebnu, kde se v rámci Dne Země plnily na různých stanovištích, zaměřených na enviromentální výuku, úkoly. Poznávání bylin díky smyslům a malba Stromu přátelství upoutaly svým obsahem všechny napříč ročníky. Jako upomínku na pěkné dopoledne si každý žák odnášel kalíšek s vlastnoručně zasazenou bazalkou.

Protože nejsme školou jen sami pro sebe, ale otevřenou pro okolní svět, přijaly naši pozvánku k návštěvě děti z blízké mateřské školy. Naše paní učitelky se jim věnovaly při objevování „voňavého chodníčku“ sestaveného z léčivých bylin. Výroba výtvarné práce, stromu z otisků prstů, který si odnesly do svých školek, je rovněž velmi bavila. Svoji návštěvu školka ukončila a areál opustila po prohlídce záhonů s jejich výpěstky. Ne však natrvalo. Mnohé z dětí se už dnes těší, že k nám v září nastoupí do 1. třídy.

A je tu odpoledne. Vrchol našeho snažení. Školní slavnost byla zahájena písní Stromy z dílny autorů Svěrák – Uhlíř. Po úvodním slovu paní ředitelky a vysvětlení smyslu projektu p. učitelem Dřímalem, se ujali slova naši průvodci p. učitelka Táborská a žák 9. ročníku, Petr Fiala. Moderátorská dvojice vnášela svým konferováním do odpoledních aktivit radost a svěžest. Rodičům se v několika vstupech předvedly jejich děti jako zpěváci, tanečníci a také čtenáři 1. tříd, jejichž pasování třídními učitelkami si mámy a tátové s dojetím patrným v jejich očích, náležitě užili. A co naše záhony? Nezůstaly stranou a po celou dobu sklízely uznání i obdiv rodičů.

Po kulturních vystoupeních následovala tombola, kterou vtipně komentovala p. uč. Petra Blahová a pro děti oblíbená atrakce, skákací hrad zapůjčený řetězcem Globus. Osvěžení ducha svorně kráčelo ruku v ruce i s osvěžením těla. Limonáda z vypěstované máty, levandulový sirup, sklizený hrášek i voňavé jahody doplňovaly šťavnaté melouny, lyofilizované ovoce  a kulinářské sladké i slané dobroty maminek a babiček našich žáků, včetně lahodné kávy od sponzorující rodiny, majitelů oblíbeného olomouckého podniku Café Opera, doplněné sladkým pokušením skvělé cukrářky, paní Šrekové. Sportovní aktivity i skákací hrad unavily tělo, ale přispěly všem zúčastněným k dobré náladě. Vzájemně prožité odpoledne rodičů, jejich dětí a pedagogů nám pod štědře prosluněnou oblohou dokázalo, že naše cesta, která vedla k založení školní zahrady je správná.

Blížící se prázdniny na závěr dne připomenula píseň Boba Frídla „Všichni se sejdeme v létě,“ kterou zazpíval sbor všech zúčastněných v srdečném objetí rodičů, dětí i učitelů. Těm posledním jmenovaným zůstal v hlavě i srdci radostný pocit, že se den povedl. Už dnes se některým z nás začínají kouřit z hlavy nápady, jak školní slavnost a oslavu Dně Země vylepšit a zorganizovat příští rok.

Všem, včetně naší matičky Země, přejeme šťastné léto!

Ivana Weissová

Galerie

Najdete nás také

Kontaktní údaje

Základní škola Olomouc,
Mozartova 48
+420 585 427 142
skola@mozartova.cz
Mozartova 252/48,
779 00 Olomouc

Obchodní údaje

Základní škola Olomouc,
Mozartova 48, příspěvková organizace
IČ: 61989584

číslo účtu: 101057145/0300
datová schránka: afkmqg6
© 2026, Všechna práva vyhrazena

Tvorba webu Asimary × La Potique